24 stycznia, 2022

Dieta wegetariańska – to tylko moda czy zdrowy tryb życia?

Coraz więcej młodych osób deklaruje wegetarianizm lub inny sposób żywienia w pewnym stopniu wykluczający spożycie mięsa. Przez lata ta dieta zyskała wielu zwolenników, jednak także budziła pewne kontrowersje. Sporo dietetyków i entuzjastów zdrowego żywienia uważa, że wegetarianizm to jeden z korzystniejszych sposobów na życie. Dowiedz się, jak wegetariańska dieta pudełkowa może wpłynąć na Twój organizm.

Pierwsi wegetarianie

Nie brakuje osób uważających, że dieta wege jest przejściową modą. Nie do końca mają rację. Pierwsze wzmianki o świadomym wykluczeniu mięsa z jadłospisu pochodzą ze starożytności. Do pierwszych znanych historykom wegetarian można zaliczyć greckiego filozofa Pitagorasa. Na przestrzeni wieków idea niejedzenia mięsa rozpowszechniła się, a wśród jej zwolenników wymienia się takie postacie, jak: Leonardo Da Vinci, Lew Tołstoj czy Albert Einstein. Jak widać, wegetarianizm jest bardzo starą ideą, której popularność utrzymywała się przez tysiąclecia. Z tego powodu w wielu cateringach pojawia się dieta pudełkowa wege.

Rodzaje wegetarianizmu

Najważniejszym założeniem diety wegetariańskiej jest wykluczenie mięsa. Natomiast sam sposób żywienia przez wieki ewoluował i powstały inne jego odłamy, do których można zaliczyć m.in.:

 • weganizm – wyklucza się w nim nie tylko mięso, ale również produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: masło, miód, jajka,
 • peskatarianizm – w tej diecie nie spożywa się białego i czerwonego mięsa, ale można jeść ryby oraz owoce morza. Wiele osób decyduje się na nią, gdyż jest mniej restrykcyjna niż wegetarianizm. Catering wegetariański często występuje w alternatywnej wersji dla peskatarian;
 • semiwegetarianizm – zabronione jest jedzenie mięsa ssaków, natomiast można spożywać drób oraz ryby,
 • laktoowowegetarianizm – w tym odłamie dieta składa się z produktów roślinnych, ale można spożywać mleko i jajka,
 • witarianizm – osoby stosujące tę dietę jedzą tylko surowe produkty pochodzenia roślinnego, zabronione jest spożywanie żywności przetworzonej.

To tylko kilka diet, które swój początek miały w wegetarianizmie.

Korzyści stosowania diety wegetariańskiej

Oprócz względów światopoglądowych część osób decyduje się na wegetarianizm, ze względu na dobroczynny wpływ diety na zdrowie. Oto zalety żywienia wege:

 • łatwe utrzymanie zdrowej sylwetki – dieta wegetariańska jest w dużej mierze oparta na produktach pochodzenia roślinnego. Ze względu na wykluczenie mięsa, wegetarianie zjadają znacznie mniej tłuszczów nasyconych;
 • niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę – wynika to z tego, że w tym jadłospisie z zasady powinno się spożywać jak najwięcej nieprzetworzonych produktów, które nie zawierają wysokiego poziomu cukru,
 • rzadsze występowanie chorób układu krwionośnego – wyeliminowanie mięsa z menu pozwala uchronić się przed nadciśnieniem tętniczym, wysoki poziomem cholesterolu oraz miażdżycą.

Warto jednak pamiętać, że te korzyści można uzyskać tylko wtedy, gdy stosowana jest zbilansowana dieta wegetariańska. Osoby, które wykluczyły mięso, ale spożywają duże ilości przetworzonego jedzenia i niezdrowych przekąsek, nadal mogą być otyłe bądź chore na cukrzycę. Ponadto stosowanie zamienników mięsa i brak różnorodności w diecie może spowodować poważne niedobory witamin oraz składników mineralnych. Dlatego wegetarianie powinni racjonalnie planować swój jadłospis.

Dieta pudełkowa wegetariańska – dlaczego warto z niej skorzystać?

Źle stosowana dieta wegetariańska może prowadzić do niedoborów następujących składników:

 • żelaza,
 • wapnia,
 • cynku,
 • witamin B12 oraz D.

Bardzo często przy nieumiejętnie skomponowanym jadłospisie może pojawić się niedożywienie oraz zbyt mała ilość białka. Dlatego osobom, które nie jedzą mięsa, polecany jest catering wegetariański. Atutem diety pudełkowej wege jest jadłospis skomponowany przez profesjonalnego dietetyka. Odpowiednio zbilansowane posiłki pełne orzechów, warzyw strączkowych i nasion dostarczą wszystkich potrzebnych składników do prawidłowego funkcjonowania. Posiłki na diecie wegetariańskiej mogą być zdrowe, sycące i różnorodne. Właśnie takie dania znajdziesz w naszym cateringu dietetycznym.