27 grudnia, 2021

Dieta pudełkowa i prawidłowy dobór liczby kalorii

Wybierając odpowiednią dietę pudełkową, konieczne okazuje się wybranie właściwej liczby kalorii. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie jest ich zapotrzebowanie energetyczne. Z tego powodu przed wybraniem konkretnego pakietu warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów. Co wpływa na liczbę kalorii, jaką potrzebujesz każdego dnia?

Co wpływa na zapotrzebowanie energetyczne?

Każda osoba ma nieco inne zapotrzebowanie energetyczne. Z tego powodu dieta pudełkowa jest dostępna w wielu wersjach, pozwalając na dopasowanie do własnych potrzeb. Na dokładną liczbę kalorii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu wpływają takie czynniki, jak:

  • płeć,
  • wiek,
  • masa ciała,
  • wzrost,
  • poziom aktywności.

Osoby bardzo aktywne na ogół powinny spożywać znacznie więcej kalorii niż te, które wykonują pracę siedzącą. Wyższe zapotrzebowanie energetyczne mają też mężczyźni. Z tego powodu catering dietetyczny należy dostosować do wymagań własnego organizmu. Zbyt duża liczba kalorii będzie powodowała tycie, a zbyt mała – ciągłe uczucie głodu i późniejsze problemy z efektem jojo.

Jak działa kalkulator zapotrzebowania kcal?

Kalkulator zapotrzebowania kcal to doskonała opcja w sytuacji, gdy chcesz poznać swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne bez konieczności odwiedzania dietetyka. Na podstawie takich informacji, jak płeć, wiek, aktywność, masa ciała i wzrost pozwala on na wyliczenie optymalnej kaloryczności Twojej diety. Ważne jest także postawienie celu. osoby, które chcą schudnąć, powinny jeść o około 200-300 kcal dziennie mniej niż wynika z ich zapotrzebowania. Podobnie jest także w sytuacji, gdy planujesz przytyć w zdrowy sposób lub utrzymać dotychczasową masę ciała.

Jeśli nie wiesz, ile musisz jeść kcal, kalkulator online okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dzięki niemu w zaledwie kilka minut dowiesz się, jaki wariant diety pudełkowej warto wybrać.

Zapotrzebowanie na energię z jedzenia można obliczyć również ze specjalnych wzorów. Najpopularniejsze z nich to ten Harrisa i Benedicta. Następnie należy wziąć pod uwagę swoją aktywność fizyczną w ciągu dnia. Z tego powodu przed wybraniem konkretnej diety warto skorzystać z kalkulatorów online, które liczą zapotrzebowanie znacznie szybciej i pozwalają na błyskawiczne podjęcie decyzji.

Diety dostępne w wielu wariantach

Catering dietetyczny jest dostępny w kilku wersjach, dlatego można dopasować go do wymagań własnego organizmu. Są to takie wartości energetyczne, jak np.:

  • 1500 kcal,
  • 1800 kcal,
  • 2000 kcal,
  • 2500 kcal.

Niektóre osoby decydują się na catering dietetyczny o najniższej liczbie kalorii, a pozostałą energię uzupełniają przekąskami przygotowanymi samodzielnie. Warto więc odpowiednio zastanowić się przed zakupieniem konkretnego pakietu. W razie konieczności w każdej chwili możesz także zmienić kaloryczność. Pamiętaj jednak, że dokładna cena posiłków zmienia się w zależności od wybranego wariantu. Podobnie jest także z wielkością poszczególnych dań.

Jaką wartość kaloryczną diety pudełkowej wybrać?

Na ogół dorosłe kobiety potrzebują około 2000 kcal dziennie, a mężczyźni – 2500 kcal. Wszystko zmienia się jednak w zależności od bardzo indywidualnych czynników, w tym także aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia pozwalają na spożywanie znacznie większej liczby kalorii bez efektu tycia. Z tego powodu wiele osób decyduje się na łączenie zdrowej, niskokalorycznej diety z aktywnością fizyczną.

Nie można popełniać błędów, jakim jest wybieranie diety o zbyt małej wartości energetycznej. Wiele osób myśli bowiem, że w ten sposób chudnie się znacznie szybciej. Nie jest to jednak prawda. Niewłaściwie dobrana kaloryczność diety przyczynia się do powstania efektu jojo. Oznacza to, że po początkowym spadku masy ciała następuje jej szybki powrót, często z nawiązką. Odpowiednia liczba kalorii jest również niezbędna w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przy zbyt małej podaży zacznie on odkładać tkankę tłuszczową, tworząc swego rodzaju zapasy na przyszłość.